Herbalife Start Weight Loss Package - Herba-Nutrition
Herbalife Start Weight Loss Package
Herbalife Start Weight Loss Package
  • Load image into Gallery viewer, Herbalife Start Weight Loss Package - Herba-Nutrition
  • Load image into Gallery viewer, Herbalife Start Weight Loss Package
  • Load image into Gallery viewer, Herbalife Start Weight Loss Package

Herbalife Start Weight Loss Package

Regular price
£61.95
Sale price
£61.95
Regular price
Sold out
Unit price
per 
Tax included.

Contains 2 x Herbalife Formula 1 Healthy Meal tubs

Product Overview

Herbalife delicious formula 1 healthy meal provides an excellent balance of high quality protein, essential micronutrients and added botanicals and herbs.

Key Benefits
  • Herbalife Formula 1 healthy meal is the number 1 meal-replacement shake in the world.* Herbalife Formula 1 shakes have helped people all across the globe reach their weight-loss** goals. Reach yours today!
  • Herbalife Formula 1 is the pioneering Herbalife Nutrition product. It is backed by science with high-quality protein and all the nutrients your body needs in a healthy meal.
  • Herbalife Formula 1 shake is a convenient healthy alternative to a high-calorie breakfast, lunch or dinner.
  • High in protein contributing to a growth in muscle mass, Formula 1 is also a meal replacement that contains key micro and macro nutrients.
  • Each Herbalife Formula 1 Healthy meal tubs contains 21 shakes.
Flavours
Banana Cream, Caffe Latte, Spiced Apple, Mint & Chocolate, Summer Berries, Strawberry Delight, Cookie Crunch, Smooth Chocolate, Vanilla Cream

  • 222 kcal per serving
  • 18 g protein per serving***, contributing to the growth of muscle mass
  • 5 g of fibre per serving
  • Minimum 38% of the daily recommended intake for 25 vitamins and minerals per serving, including Chromium which helps maintain normal blood sugar levels
  • Vegan ingredients & gluten free!

* Herbalife Nutrition is the #1 brand in the world in meal replacement and protein supplements combined
**Underpinned by science: Clinical studies show that:
  • Substituting two daily meals of an energy-restricted diet with a meal-replacements contributes to weight loss.
  • Substituting one daily meal of an energy-restricted diet with a meal replacement contributes to the maintenance of weight after weight loss.
***18 g of protein per serving when prepared with 250 ml of semi-skimmed cow's milk.
    Usage
    Herbalife Nutrition Formula 1 can only be considered a meal replacement when prepared to the label instructions.
    When used for weight control: Replace two meals per day with this delicious shake and eat one nutritionally balanced meal.
    For healthy nutrition: Replace one meal per day with Herbalife Formula 1 shake and eat two nutritionally balanced meals

    Customer Reviews

    Based on 109 reviews
    94%
    (102)
    4%
    (4)
    2%
    (2)
    1%
    (1)
    0%
    (0)
    K
    Kyle Amos
    Fast and reliable

    Very fast delivery and good communication. This is the best meal replacement on the market.

    K
    Karen Wilson
    My Herbalife Experience

    I have the banana & cream and the strawberry shake and they are absolutely delicious. This is making my weight loss experience much more enjoyable

    Thank you for sharing your positive experience with our Herbalife Start Weight Loss Package! We are glad to hear that you are enjoying the delicious flavors of our banana & cream and strawberry shakes. We believe that making weight loss enjoyable is important for long-term success. Keep up the great work and let us know if you need any support along the way. Best of luck on your journey!

    A
    Alexandra

    Tastes amazing fast delivery value for money

    L
    Louise
    Excellent Products

    Love flavours, losing weight already 🥰

    Hi there! Thank you for leaving such a positive review. We're thrilled to hear that you're enjoying our Herbalife Start Weight Loss Package and that you're already seeing results. Keep up the great work!

    C
    Charlie Hall
    Value

    Buying bundles are good value for money compared to buying individually